Co robimy

Zadaniami priorytetowymi Fundacji RUMAK jest realizacja celów statutowych, a zwłaszcza tych, które mają wpływ na wzrost poziomu edukacji, kultury i opieki zdrowotnej. Jesteśmy mecenasem dla  osób wybitnie uzdolnionych i wykazujących ponadprzeciętną aktywność na polach nauki, sportu i sztuki.

Właśnie, dlatego jednym z wiodących projektów,  w ramach wsparcia najzdolniejszych absolwentów pochodzenia polskiego, mieszkających za naszą wschodnią granicą jest specjalny program stypendialny. Co roku, Fundacja RUMAK, wręcza stypendia najbardziej uzdolnionym absolwentom, którzy zamierzają podjąć studia na uczelniach wyższych w Polsce. Aby zostać stypendystą, należy wykazać się przede wszystkim dobrymi wynikami w nauce. Równie ważnym kryterium oceny kandydata, jest aktywność pozaszkolna: sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, artystycznych lub sportowych. Partnerami programu stypendialnego Fundacji RUMAK, są Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Fundacja RUMAK, kontynuując dzieło Księdza Bogusława Jerzyckiego, wspiera działalność pierwszego na Litwie Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Wileńskie hospicjum w 2014 roku otrzymało pomoc materialną,  został wysłany specjalny transport z artykułami higieniczno-sanitarnymi. Od 2015 roku Fundacja RUMAK regularnie dofinansowuje działalność hospicjum. Inicjatorem całego projektu wsparcia wileńskiego hospicjum jest, Pan Rafał Jerzy Prezes Grupy Kapitałowej  IMMOBILE S. A. i Fundacji RUMAK.

Kolejną inicjatywą Fundacji RUMAK jest  Konkurs „RUMAKI”, który wspiera młodych i wybitnie uzdolnionych mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs „RUMAKI” objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i rozgrywany jest  w  trzech kategoriach: Rumak Sportu, Rumak Nauki i Rumak Kultury. Laureaci – najlepsi w swoich kategoriach otrzymują  nagrody pieniężne.