Hospicjum Wileńskie

Fundacja RUMAK, kontynuując dzieło Księdza Bogusława Jerzyckiego, wspiera działalność pierwszego na Litwie Hospicjum im. Bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie.  Wileńskie hospicjum w 2014 roku otrzymało pomoc materialną. Do Wilna został wysłany specjalny transport z artykułami higieniczno-sanitarnymi. Od 2015 roku Fundacja RUMAK regularnie dofinansowuje działalność hospicjum. Inicjatorem całego projektu wsparcia wileńskiego hospicjum jest, Pan Rafał Jerzy Prezes Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A. i Fundacji RUMAK, który wspomina genezę powstania fundacji:

„… do Wilna pojechałem śladami mojego zmarłego stryja, Księdza Bogusława Jerzyckiego, który od lat tam jeździł. Nie wiedziałem gdzie jadę i kogo spotkam, moja wizyta była częścią wykonania nienapisanej woli stryja. Już po krótkiej rozmowie z Siostrą Michaelą wiedziałem, że jest to osoba całym sercem oddana swojej sprawie, a działania przez nią prowadzone zasługują na wsparcie. Jest to pierwsze na Litwie hospicjum, pomoc jest tam naprawdę niezbędna…”

Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego działa w Wilnie od 2001r. Obecnie dom zakonny znajduje się przy ul. Rasų, w którym w latach 1932 – 1934 mieszkał i posługiwał bł. ks. Michał Sopoćko. Tutaj również był namalowany przy udziale św. s. Faustyny obraz Jezusa Miłosiernego. Siostry obok posługi w Hospicjum – organizują środki na utrzymanie hospicjum, pracują w kuchni, sprawują duchową opiekę nad chorymi, przyjmują pielgrzymów, pracują także jako wychowawczynie i katechetki w wileńskim przedszkolu „Uśmiech”.

Hospisas